Bělorusko a Rusko bez dohody o dodávkách plynu. Na řadě je ropa

Kommersant/Moskva. Minsk a Moskva do konce roku 2016 nedovedly uzavřít novou smlouvu o dodávkách ruského plynu do Běloruska. Jedním z hlavních důvodů je cena, respektive výše ruské slevy pro běloruskou stranu. Bělorusko už během minulého roku požadovalo snížení ceny plynu a jednostranně od ledna 2016 začalo za dodávky ruského plynu platit méně. Tím vznikl dluh v hodnotě 425 milionů dolarů, který Moskva požaduje zaplatit a běloruská strana to odmítá.

Podle informací ruského deníku Kommersant je ruská strana nyní připravená změnit harmonogram dodávek ropy do Běloruska. Tím by mohlo dojít ke snížení objemu dodané ropy – ze 4,5 milionů tun na 4 miliony tuny. Pro zemi, která je plně závislá na ruské ropě, takový vývoj může představovat problém.

Poslední vývoj není ve vztahu obou zemí ničím zcela novým. Obvykle podobná jednání mezi Minskem a Moskvou končila zatím vždy nalezením kompromisu na politické úrovni.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.