Holandská prokuratura zabavila materiály novinářů k případu MH17

NRC Handelsblad/Facebook. Podle informací holandského deníku NRC Handelsblad byly holandským novinářům Michelu Spekkersovi a jeho kolegovi Stefanu Beckovi na letišti Shiphol zabaveny materiály z jejich reportáže o životě v konfliktní zóně na východě Ukrajiny. Materiály, které novináři shromáždili, se také měly týkat sestřelení letadla MH17. Při příletu do Holandska policie novinářům zabavila nicméně rovněž materiály, které obsahují fotografie lidí, kterým novináři slíbili anonymitu a kteří k případu vypovídali na kameru, a také počítače a další.

Beck přitom kritizoval holandskou prokuraturu za to, že sama aktivně nesbírala důkazy v místě pádu letadla, které tam stále jsou k dispozici. Konečně také na svém Facebooku vyjádřil obavu o to, jestli materiály, které na Donbase bona fide shromáždili od anonymních svědků, neskončí v rukou ukrajinské tajné služby (SBU).

Holandská prokuratura se hájí tím, že její pracovníci nabyli dojmu, že materiál novinářů obsahuje důkazy relevantní pro vyšetřování, které v souvislosti se sestřelením letadla vede, a to včetně  úlomků letadla či možných částí lidských ostatků. Novináři měli do Holandska dovést úlomky stroje, které na východní Ukrajině našli při svém práci. Prokuratura dále tvrdí, že novináře podezřívala z toho, že by důkazy dobrovolně nepředali vyšetřujícím, a proto postupovala tímto způsobem.

Letadlo malajsijské letecké společnosti MH17 bylo v červenci 2015 sestřeleno za okolností, která jsou vyšetřována.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.