OSN: Špatný rok? Zveřejněna nová zpráva o stavu světového obchodu v roce 2016

UNCTAD/New York. Konference pro obchod a rozvoj při OSN, která shrnuje situaci v mezinárodním obchodě za poslední rok 2016. Třicetistránková zpráva ve dvou částech popisuje hlavní trendy roku 2016. Podle zprávy byl mezinárodní obchod v uplynulém roce ovlivněn obchodním kolapsem, ke kterému došlo v roce 2015. Mezi roky 2011 až 2014 došlo k růstu mezinárodního obchodu v hodnotě méně než dvě procenta, a v roce 2015 došlo pak k propadu o 10 %.

Významnou součástí propadu mezinárodního obchodu byl pád cen komodit a celkové zhodnocení amerického dolaru. Další roli sehrála také slabší obchodní poptávka, která byla velmi silná ve východní Asii a v jiných částech rozvojového světa. I když propad obchodu byl nejvýraznější v sektoru komodit, hodnota obchodu se zmenšila také v případě výrobního a zemědělského sektoru. Pokles zaznamenal ale také sektor služeb. Obchodní kolaps roku 2015 měl, jak zpráva píše, nerovnoměrné dopady z hlediska zeměpisu a nejsilněji se negativně dotknul osy Jih-Jih a východní Asie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.