Trump měl přiznat výsledky zprávy o ruských hackerech

Washigton/Reuters. Nastupující prezident USA Donald Trump uznal výsledky vyšetřování amerických tajných služeb ohledně ruských hackerských pokusů o narušení amerických voleb v listopadu 2016. Jak řekl šéf kanceláře prezidenta Trumpa Reince Priebus v neděli stanici Fox, Trump „přijal fakta, že v tomto konkrétním případě se jednalo o entity z Ruska, ale to není problém.“ Podle Priebuse je možné, že prezident z toho vyvodí důsledky. Priebus ale odmítl sdělit, jestli Trump také přijal tezi o tom, že kyber-útoky řídil osobně ruský prezident Vladimir Putin, jak naznačila zpráva amerických tajných služeb.

Jedná se o první veřejné přiznání ruské role v ruských hackerů při amerických prezidentských volbách. Nastupující prezident Trump v pátek 6. ledna vydal prohlášení, že „Rusko, Čína a další země, vnější skupiny a lidé se konzistentně snaží o prolomení bezpečnosti našich vládních institucí, firem a organizací, včetně Demokratického národního výboru.“ Priebusova slova měla být podle Trumpova mluvčího v linii s tímto prohlášením. Jak Reuters konstatuje, Trump je v posledních dnech pod stále větším republikánským tlakem uznat výsledky, které tajné služby země v souvislosti s Ruskem a kyber-útoky zveřejnily.

Nově zvolený prezident USA Donald Trump o víkendu  twittoval a vyjádřil názor, že mít vztahy s Ruskem je „dobrá věc“. Jeho poradkyně Kellyanne Connwayová řekla pro televizi NBC, že Trump přijme rozhodnutí ohledně „potrestání“ Ruska potom, co se stane prezidentem USA. Naznačila, že nastupující prezident má zájem konkrétně na spolupráci v boji proti terorismu a že neexistují důkazy na to, že ruská strana v těchto hackerských útocích uspěla.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.