Čínský miliardář plánuje do pěti let vytvořit milion pracovních míst v USA

Reuters/Asia Times. Čínský miliardář Jack Ma se 9. ledna 2017 setkal s nastupujícím prezidentem USA Donaldem Trumpem. Jednali o investičních záměrech společnosti Alibaba, kterou Ma vlastní. Alibaba je čínská společnost zabývající se hlavně e-obchodem a v Číně mimo jiné vlastní platformu Tmall. Tématem schůzky byly investice firmy v USA a vytvoření nových pracovních míst.

Podle slov mluvčího Alibaba Holding Boba Christieho by projednávána iniciativa měla přinést do USA celkem jeden milion nových pracovních míst pro americký pracovní trh během následujících pěti let. Cílem velkého investičního projektu je vytvořit platformu pro malé americké podnikatele a zemědělce, a otevřít jim čínský spotřební trh. Služeb Alibaby dnes už využívá asi 7 tisíc amerických značek, včetně velkoprodejce Costco Wholesale Corp., s ročním ziskem z čínského trhu v hodnotě 15 miliard dolarů za rok 2016.

Jack Ma patří mezi vlivné čínské podnikatele se styky v nejvyšších patrech komunistické strany Číny.  Donald Trump během své kampaně opakovaně volil protičínský tón a vinil Čínu z propadu počtu pracovních míst v USA. Vytvoření nových pracovních míst bylo jedním z významných témat Trumpovy prezidentské kampaně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.