Forbes: Ruští miliardáři zbohatli o asi 29 miliard dolarů. Od listopadu

Forbes/Moskva. Podle odhadů deníku Forbes, který dlouhodobě sleduje bohatství těch nejmocnějších na planetě, zbohatli ruští miliardáři od zvolení Donalda Trumpa o asi 29 miliard dolarů. Na vině je růst ruských trhů a posilování rublu, který během roku 2016 svoje hodnoty zvedl o 20 %. A také větší důvěra ve zlepšení vztahů mezi Západem a Ruskem.

Mezi těmi, kdo si nejvíce polepšil je miliardář Gennadij Tymčenko a jeho společnost Novatek, která se věnuje produkci plynu. Její akcie vyrostly o celkem 16 %, což zvýšilo hodnotu Tymčenkova 23% podílu ve firmě. Tymčenko je považován za člověka blízkého Vladimiru Putinovi. Celkově vlastní Tymčenko asi 15 miliard dolarů.

Tymčenkův partner v Novateku Leonid Michelson si díky poslednímu vývoji na konto připsal asi 1,9 miliard dolarů a jeho celkové bohatství se odhaduje na 18, 2 miliardy dolarů. Michelson je v daný moment nejbohatším Ruskem. Další nárůst osobního bohatství zaznamenali Vladimir Lisin a Alexej Mordašov, oba podnikající v ocelářství. Podobně na tom je i Vagit Alakperov, majitel Lukoilu, jehož akcie vyrostly díky dohodě OPECu a zvýšení cen ropy o celkem 8 %.

Celkově si ruští miliardáři připsali na svá konta, jak tvrdí Forbes, asi 29 miliard dolarů. Jejich bohatství tak rostlo rychleji než bohatství jejich amerických kolegů. Hlavním zdrojem růstu jejich bohatství jsou komodity.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.