Venezuelský parlament vyzval prezidenta Madura k rezignaci

El Commercio/Latin American Herald/Caracas. Politická a hluboká hospodářská krize ve Venezuele ohrožuje postavení prezidenta země Nicolase Madury. Maduro, nástupce zemřelého prezidenta Hugo Chavéze, čelí parlamentní opozici, která včera v noci hlasovala za prezidentovo odstoupení. Parlamentní většinu má strana MUD (česky: Stůl demokratické jednoty) a pro návrh bylo celkem 106 poslanců ze 167. Jedním z hlavních požadavků opozičních poslanců je uspořádání nových voleb v zemi.

Podle opozice vyprovokoval Maduro svojí politikou v zemi „bezprecedentní hospodářskou krizi“ a pohybuje se na „hraně ústavy“. Výzva parlamentu má nicméně především symbolický charakter, protože ústava Venezuely proces odvolání prezidenta nezná. Prezident může být odvolán na základě procedury referenda. Madurův prezidentský mandát má skončit v roce 2019.

Venezuela se potýká s dlouhodobou hospodářskou krizí, která oslabuje pozice chávistického režimu. Inflace v zemi dosáhla 1660 % za rok 2016. Země je závislá na vývozu ropy, který činí asi 95 % jejího exportu. Příjmy z ropy chávistické vlády používaly k financování velkorysých sociálních programů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.