Politico: Ukrajina zasahovala do amerických voleb

Politico/Washington/Kyjev. Podle reportáže serveru Politico měli ukrajinští vládní úředníci pomáhat v prezidentské kampani Hillary Clintonové a snažili se oslabit pozice jejího protikandidáta Donalda Trumpa. Jejich spolupráce spočívala mimo jiné ve hledání a rozšiřování kompromitujících materiálů, týkajících se D. Trumpa a lidí kolem něj.

Ukrajinská stopa byla i za zveřejněním informací o tom, že jeden z hlavních pomocníků v Trumpově kampani, Paul Manafort měl mít vztahy s Ruskem. V důsledku musel Manafort rezignovat. Tyto ukrajinské snahy byly nicméně podle tvrzení serveru „méně zorchestrované“, než byl údajný hacking emailů Demokratické strany, ze kterého je obviňován nyní přímo prezident Vladimir Putin.

Ukrajinská strana tvrdí, že v prezidentské soutěži zachovala neutralitu, nicméně Politico našel důkazy o tom, že Ukrajina do voleb zasahovala více než velí běžný diplomatický protokol.

Odhalené důkazy ukrajinské pomoci týmu Hillary Clintonové by mohly dál poškodit pokusy Petra Porošenka o to najít cestu k budoucímu prezidentovi USA. Podle informací, které Politico zveřejnil, nemají nyní přístup k Trumpovi, ani Porošenko a ani jeho „proruští“ konkurenti jako například Jurij Bojko.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.