Prezident Obama se loučil v posledním velkém projevu

Reuters/Chicago. Odcházející prezident USA Barack Obama se v noci na středu rozloučil s americkou veřejností  posledním velkým projevem proneseným v Chicagu. Prezident podtrhnul význam amerických hodnot a pokroku a apeloval na Američany, aby se od těchto hodnot nevzdalovali. V řadě otázek se tak vymezil vůči svému nástupci Donaldu Trumpovi.

Obama odmítl diskriminaci muslimských Američanů a dále řekl, že jeho snahy o ukončení používání mučení a uzavření věznice v Guantanámu byly součástí jeho širšího směřování k americkým hodnotám. Zdůraznil, že otázky globálního oteplování je třeba brát vážně. Obama přiznal, že i přes jeho historické zvolení se americké společnosti nepodařilo překovat rasové rozdíly. Jak řekl, tento cíl nebyl realistický a „Rasa zůstává mocnou a často rozdělující silou v naší společnosti.“ Při projevu Obamu přemohly emoce, když děkoval své manželce a rodině za podporu.

Projevu v Obamově domovském městě Chicago se zúčastnila jeho manželka Michelle a viceprezident Joe Biden s manželkou. Publikum čítalo podle agentury Reuters 18 tisíc lidí. Prezident Obama končí svůj mandát 20. ledna, kdy do úřadu nastoupí Donald Trump.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.