Tillerson: „Jsem zastáncem odpovědí, které zastraší a předejdou expanzi.“

Reuters/Washington. Ve středu 11. ledna proběhlo potvrzující slyšení nového kandidáta na post ministra zahraničí Rexe Tillersona v americkém Senátu. Rex Tillerson je bývalým šéfem ropné společnosti ExxonMobile.  Donald Trump ho vybral pro svůj kabinet do funkce amerického šéfdiplomata.

Slyšení se ve velké míře týkalo vztahu s Ruskem, které jsou nyní v americké politice jedním z hlavních témat politické diskuze. Tillerson se musel snažit rozptýlit obavy řady demokratů a republikánů z „nové“ politiky vůči Rusku.

Tillerson během slyšení přiznal, že má rozdílné názory s nastupujícím prezidentem, které ale nevidí jako problém pro budoucí spolupráci. Jedna z otázek se týkala Transpacifického partnerství, smlouvy, kterou Trump otevřeně a opakovaně kritizoval. Tillerson řekl, že smlouvu podporuje.

Podle jeho slov byla ruská anexe Krymu v roce 2014 nelegální. Tillerson si nicméně nechal otevřené dveře pro možnou změnu v politice vůči Rusku. Odmítl nazvat ruského prezidenta Putina „válečným zločincem“, nicméně podpořil dosavadní sankční status quo, do doby, než se situace změní. Kandidát na post ministra zahraničí také zdůraznil, že chce „otevřený a přímý dialog“ s Moskvou. V minulosti Tillerson ještě jako šéf ExxonMobilu sankce proti Rusku kritizoval jako neefektivní. Při slyšení odmítl, že by jako šéf ExxonMobilu lobboval proti jejich zavedení.

Na druhou stranu Tillerson kritizoval „absenci vedení“ americké vlády v případě anexe Krymu a řekl dále, že on sám zastává jiný přístup: „Jsem zastáncem odpovědí, které odstraší a předejdou další expanzi  špatného aktéra.“ Americké vedení mělo podle jeho slov v roce 2014 přijmout ostřejší kroky. Tillerson nezpochybnil americké závazky vůči spojencům a označil obavy členů NATO z Ruska za správné.

Na rozdíl od Donalda Trumpa byla Tillersonova slova o americkém jižním sousedovi Mexiku o dost mírnější. Obešel odpověď na otázku, jestli je globální oteplování způsobené člověkem s tím, že ho nicméně označil za vážný problém. Naopak Trump označil globální oteplování v minulosti za „hoax“.

Kandidát na post šéfdiplomata Tillerson řekl, že uzavřená smlouva s Íránem by měla být revidována, nicméně nevyjádřil se přímo v tom smyslu, že by mělo dojít k jejímu celkovém zrušení.

Předpokládá se, že by Rex Tillerson měl být do funkce ministra zahraničí potvrzen.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.