Globalizace nemůže za světový chaos, říká zakladatele Davoského fóra

RT/The Local.ch/Davos. Podle Klause Schwaba, zakladatele Světového ekonomického fóra v Davosu, je globalizace velmi snadným obětním beránkem za současný světový chaos.

„Nejde jen o zpětnou vlnu proti globalizaci“, říká Klaus Schwab, „sledujeme období obrovské změny.“  Schwab upozornil rovněž na posuny v technologiích, ekonomických a sociálních strukturách, které jsou klíčovými faktory.

Světové ekonomické fórum započalo svou činnost v roce 1971 a podporovalo politiky globalizace a kapitalismus po desetiletí.  78letý německý ekonom trvá na to, že vůči globalizaci není alternativa, varuje před izolacionismem a nebezpečím s ním spojeným. Tyto jeho názory souvisí i s poznámkami, které učinil na tiskovém brífinku před Davoským fórem, v nichž kritizoval nástup populismu.

„Každý zjednodušený přístup, který se chce vypořádat s globální komplexní agendou je odsouzen k selhání.“, řekl dále.

Davos 2017 přichází po roce, který byl poznamenán silnými posuny k anti-establishmentovému populismu, především rozhodnutí britských voličů opustit EU a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Populistická vlna se rovněž rozšiřuje v Evropě, neboť obavy z imigrace a přílivu uprchlíků jsou pro občany EU značné. Uprchlická krize a globální teroristické hrozby – dvě klíčová témata, která již byla zmiňována na minulém fóru – se vrátí do diskuzí fóra i letos.

Název setkání roku 2017 je „Responsive and responsible leadership„, což je možno přeložit jako „Vnímavé a odpovědné vedení“. Podle Schwaba budou dalšími tématy v diskusích také způsoby, jak učinit tržně založené systémy více inkluzivní a jak oživit mezinárodní spolupráci.

Fóra se letos bude účastnit asi 3 000 oso z 99 zemí. Organizátoři tvrdí, že se bude jednat o nejvíce pestrou konferenci, neboť třetina účastníků bude reprezentovat skupiny, které jsou mimo byznys i vládu.

Ke známým jménům účastníků patří např. ředitelka MMF Christine Lagardeová, ředitel firmy Alibaba Jack Ma, britská premiérka Theresa May a vůbec poprvé čínský prezident Si.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.