Francie a další varují Trumpa ohledně míru na Blízkém východě

Reuters/Paříž. Na konferenci pro mír na Blízkém východě v Paříži Francie spolu s dalšími zeměmi varovala nastupujícího prezidenta USA D. Trumpa před plány přesunout velvyslanectví země do Jeruzaléma. Podle představitelů Francie by takový krok mohl narušit mírový proces mezi Palestinci a Izraelem. Trump přitom v souvislosti s tímto krokem naznačil, že jeho administrativa bude dělat více proizraelskou politiku než ta předchozí.

Pařížská platforma sdružila na sedmdesát zemí, včetně evropských velmocí s právem veta v Radě bezpečnosti OSN. Představitelé Izraele a Palestiny se jednání konference nezúčastnili. Francie před tím kritizovala Trumpova vyjádření, která neznačila, že by americká ambasáda v Izraeli měla být po 68 letech přestěhována z Tel Avivu do Jeruzaléma. Ministr zahraničí Francie Jean-Marc Ayrault to označil za „provokaci“, která bude mít vážné důsledky.

Konečné komuniké konference zopakovalo, že blízkovýchodní mír musí být postaven na dvojstranné spolupráci a odsoudilo jednostranná řešení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.