Osm lidí je bohatších než polovina planety dohromady, píše nová zpráva Oxfamu

Osm mužů vlastní více bohatství než nejchudších 3,6 miliardy lidí dohromady, ukazuje nová zpráva organizace Oxfam „Ekonomika pro 99 % lidí“. To je kolem poloviny lidí na planetě zemi. Zpráva mimo jiné konstatuje, že propast mezi nejbohatšími a nejchudšími je mnohem větší, než se doposud myslelo.

Zpráva se do detailu zaměřila na to, jak velký byznys a super-bohatí přispívají ke krizi nerovnosti, a to především využíváním svého politického vlivu a vyhýbání se placení daní. Oxfam tak volá po fundamentální změně v tom, jak dnes organizujeme naše hospodářství, a to tak, aby z něj měla prospěch většina.

Oxfam ve zprávě pracoval s novými daty z Číny a Indie, která ukázala, že chudší polovina světa má méně bohatství, než se věřilo doposud. Korigoval tak svoje starší výpočty.

Mezi osm nejbohatších na planetě Oxfam označil Billa Gatese (Microsoft), Amacio Ortegu (majitel konfekčního řetězce Zara), Warrena Buffetta (největší akcionář Berkshire Hathaway), Carlose Slim Helu (Grupo Carso), Jeffa Bezose (Amazon), Marka Zuckerberga (Facebook), Larry Ellisona (Oracle) a Michaela Bloomberga (Bloomberg LP). Nejbohatší z nich má netto majetek v hodnotě 75 miliard dolarů a nejchudší 40 miliard dolarů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.