Trump: NATO je zastaralé, ale jako aliance je stále důležité

Reuters/The Times London. V rozhovoru pro britské noviny The Times of London řekl nastupující prezident USA, že „NATO je zastaralé, protože se nedokázalo ubránit před teroristickými útoky.“, uvádí agentura Reuters. V této souvislosti Donald Trump dodal, že „Mnoho zemí neplatí to, co by platit mělo. Myslím si, že je to nefér vůči USA. S tím, že NATO je pro mě stále důležité. Je pět zemí, které platí, co mají. Pět. To není mnoho.“

Trump měl také v poskytnutém rozhovoru naznačit, že bude ochoten jednat s prezidentem Vladimirem Putinem ohledně omezení nukleárních zbraní. „Mají vůči Rusku sankce – uvidíme, jestli můžeme udělat nějaké dobré dohody s Ruskem. Například si myslím, že by nukleální zbraně měly být podstatně omezeny, a to je součást celé věci.“

Na druhou stranu byl budoucí prezident USA kritický k ruské intervenci v Sýrii a Rusko obvinil z humanitární katastrofy.

Podle The Times of London se Trump vyjádřil pozitivně o Brexitu jako o chytrém rozhodnutí pro Británii být venku. Otevřeně kritizoval německou kancléřku Merkelovou za její imigrační politiku a také kritizoval politiku USA na Středním východě, včetně intervence do Iráku. Tu nazval „snad nejhorší rozhodnutí, které bylo učiněno v dějinách naší země.“ Řekl také, že hned po svém nástupu do funkce 20. ledna 2017 zpřísní hraniční kontrolu USA a že se nové restrikce dotknou zřejmě také cestujících z Evropy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.