Nový moldavský prezident na první zahraniční cestě v Moskvě

TASS/Moskva. Igor Dodon, který do funkce moldavského prezidenta nastoupil 23. prosince 2016, přiletěl 17. ledna na oficiální návštěvu Ruska a jednal s Vladimirem Putinem.

Dodon v Moskvě oznámil, že vztahy mezi Moldavskem a Ruskem vstupují do nové éry a Kišiněv doufá v obnovení strategického partnerství mezi oběma zeměmi. Hlavními okruhy jednání mezi Dodonem a Putinem byly otázky vzájemného obchodu, pracovní migrace z Moldavska do Ruska a také otázka Podněstří.  Moldavský prezident podtrhl, že v jeho osobě se občané Moldavska vyslovili pro suverenitu a neutralitu země a také pro pravoslavné hodnoty.

Dodon v Moskvě odmítl stavět vztahy mezi Moldavskem a Evropskou unii na základě protiruské rétoriky. O dobrých vztazích s EU má Kišiněv v nadále zájem. Podobně ve vztahu k vojenské organizaci NATO moldavský prezident podtrhnul neutralitu země a také zdůraznil, že Podněstří je územní součástí Moldavské republiky. V Moskvě Dodon odmítl uznat Krym jako součást Ruska s odvoláním na dobré vztahy s Ukrajinou.  V souvislosti s hospodářskými vztahy Dodon vyslovil připravenost obnovit vztahy s Moskvou na základě principů volného obchodu.

Konečně, moldavský prezident v Moskvě řekl, že má jeho země zájem o status pozorovatele v Eurasijské ekonomické unii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.