V Gambii se schyluje ke konfliktu a byl vyhlášen výjimečný stav

Africanews/Banjul. V západoafrické Gambiii vyhlásil odcházející prezident Yahya Jammeh tříměsíční výjimečný stav. Stalo se tak dva dny před inaugurací nového prezidenta země Adama Barrowa, jehož vítězství v prosincových volbách Jammeh odmítnul uznat. Jammeh nařídil vojenským jednotkám, které mu zůstaly loajální, aby udržovaly v zemi pořádek.

Dosavadní Jammeh se pokoušel výsledek voleb zpochybnit odvoláním se k Ústavnímu soudu země a žádal o anulování voleb a vypsání nových. Barrow v daný moment pobývá mimo území Gambie a v zemi vypukla politická a ústavní krize. Jammeh podle všeho nehodlá post prezidenta uvolnit.

Kompromis mezi Jammehem, který je v čele země 22 let, a Barrowem se snažila najít regionální organizace států západní Afriky ECOWAS. Jednání skončila neúspěšně. Gambii nyní hrozí intervence ze strany Nigérie a dalších západoafrických zemí a občanský konflikt.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.