Čínskou migraci do Afriky netvoří už jen zaměstnanci státních firem

Asia Times. Asi polovina čínské migrace v Africe je tvořená Číňany zaměstnanými čínskými státními firmami, které na kontinentě působí hlavně ve stavebnictví, těžbě a ropném průmyslu, píše Asia Times na základě výzkumu Georgetownské univerzity. Nicméně celkově je čínská migrace do Afriky mnohem barvitější. Také místní firmy často dávají přednost najímání si čínské pracovní síly, která je levnější. Platí to pro ropné firmy například v Nigérii.

Jako další skupinu migrantů jsou v Africe žurnalisté a také diplomaté, kteří tu působí a pohybují se po celé Africe. Další skupinu potom tvoří nezávislí, kteří na kontinent přicházejí podnikat hlavně v menším. Vlastní obvykle malé obchody s potravinami, restaurace a obchody s oblečením. V některých místech Afriky vznikají malá „čínská města“ o velikosti až 500 lidí.

Na rozdíl od jiných případů čínské migrace, tito migranti v Africe nehledají politický azyl nebo sjednocení rodiny.  Narušují tam dosavadní vzorce čínského vystěhovalství. Ti, kteří do Afriky přicházejí, pochází sami většinou z chudších čínských provincii ve vnitrozemí.

Zpráva se nezmínila o celkovém počtu čínských migrantů v Africe. Jiné zdroje  mluví odhadem o 250 tisíc až 2 milionech lidí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.