G7 nebo G8? Německo a Itálie se neshodnou

Corriere della Sera/Řím/Berlín. Italská vláda zvažuje obnovit účast Ruska ve skupině G7 + Rusko, zatímco německá vláda na tuto možnost nahlíží negativně. Podle ní by to znamenalo situaci fait accompli na Ukrajině, píše italský list Corriera della Sera.

Mezi Berlínem a Římem se objevil spor, zda by se formát G7 (tedy sedmi nejvyspělejších zemí světa) neměl znovu rozrůst na G8 – tedy také s Ruskem. Tento rok je to totiž Itálie, která předsedá G7, zatímco Německo má od minulého prosince na starosti předsednictví G20. Angela Merkelová a nový italský premiér Paolo Gentiloni se shodli na koordinaci summitů.

G20 je jasný formát. Ovšem ohledně G7 panují nejasnosti i s ohledem na nového amerického prezidenta, který – jak se zdá – bude mít k Rusku jiný přístup. Italské zdroje ovšem uvádějí, že rozšíření, či spíše návrat k formátu G8 „je na stole“. Německá pozice je jasně negativní. Uvádí, že „…na Ukrajině se nic nezměnilo, trvá silné napětí. Pozvat Putina by znamenalo přijmout na Krymu fait accompli a logiku sfér vlivu.“

Problém je otevřený a může znamenat další rozdělení zemí Západu, ne jen Berlína a Říma, konstatuje dále italský list. Zahájení mezi Trumpem a Putinem (prozatím jen slovní) znepokojují Německo a kancléřku Merkelovou, protože by to mimo jiné znamenalo, že ruské sankce nemají dále smysl.

Pokud by se toto stalo, ukázaly by se hluboké rozdíly jak v EU, tak i v NATO. To by znamenalo pro  Merkelovou potíže, protože sankce po dva roky podporovala. Berlín a Řím se dohodly, že odloží diskusi k tématu až do doby, než Trump udělá první politická gesta.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.