Trumpova kandidátka na velvyslankyni v OSN: „Amerika je morální kompas světa“

Reuters/Washington. Kandidátka nastupujícího americké prezidenta Trumpa do funkce velvyslankyně při OSN Nikki Haley při slyšení u zahraničního výboru Senátu dala najevo, že se v některých bodech zahraniční politiky s Trumpem a jeho představami rozchází.

Podobně jako Trump kritizovala OSN jako instituci a hovořila o nutnosti její reformy. Přitom byla její kritika organizace více vyvážená a Haley zmínila řadu pozitiv. Nicméně ve vztahu k Rusku se republikánská guvernérka South Caroliny ukázala spíše jako zastánkyně tvrdé linie. Naopak s Trumpem na jedné lodi je v případě větší politické podpory Izraele, kterou kritizovaly už Francie a další země.

Haley zhodnotila ruské počínání v Sýrii jako „válečný zločin“ a odsoudila také ruskou anexi Krymu, včetně toho, že řekla, že je proti zmenšení sankcí proti Rusku. „Myslím, že Rusko musí udělat pozitivní kroky, před tím, než zrušíme sankce.“ Její slova na adresu NATO byla také pozitivní.

Jak informuje Twitter nadcházející administrativy prezidenta Trumpa, Haley také při svém proslovu před senátem řekla, že „Když Amerika nedokáže vést, svět se stane mnohem nebezpečnějším místem.“  Noviny Los Angeles Times si také všimnuly jejích slov o tom, že USA jsou „morálním kompasem světa“ a že není připravena vystoupit za cokoliv, co by popíralo americké hodnoty.

Navržená kandidátka na post velvyslankyně USA při OSN byla některými členy Senátu kritizována za nedostatek diplomatických zkušeností. Nikki Haley působí od roku 2011 jako republikánský guvernér státu South Carolina. Má titul z univerzity v Clemsonu z účetnictví. Před vstupem do politiky působila jako hlavní účetní manažer rodinné firmy s několikamilionovým kapitálem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.