„Trumponomika“ ohrožuje hospodářství Ruska a rozvíjejících se zemí

RG/Moskva. Co budou pro Rusko znamenat úspěchy Trumpa v jeho plánované hospodářské politice, se ve vládním deníku Rossijskaja gazeta ptá Jakov Mirkin z Ústavu světové ekonomiky při Ruské akademii věd.

Na prvním místě si Mirkin všiml Trumpova plánu dosáhnout nezávislosti na dovozu ropy. V daný moment tvoří dovozy do Spojených států 10 % celkové světové těžby ropy a čistý import je potom pětiprocentní.

Odchod velkého spotřebitele ropy bude znamenat pro ropný trh otřes, předpokládá dále Mirkin. A to podle něj ovlivní negativně cenu ropy a plynu celosvětově.

USA bude chtít dostihnout nezávislosti tím, že dá zelenou dalším způsobům těžby jako je frackování nebo jako je rozsáhlá deregulace v souvislosti s břidlicovou revolucí.

Hlavním důsledkem bude pokles cen, který ovlivní Rusko, Saudskou Arábii, Irák a země OPECu. Tragická situace vznikne v takovém případě ve Venezuele, která je hlavním exportérem ropy do USA.

Také bod číslo dva hospodářského programu Trumpovy administrativy může potenciálně ovlivnit světové hospodářství, míní Jakov Mirkin. Konkrétně se týká nové industrializace USA, která se může dotknout Číny a Mexika (kromě dalších rozvíjejících se zemí). Nová industrializace v samotném jádru světového hospodářství tedy podle něj může oslabit ekonomiku řady zemí. Přitom problémy Číny a dalších asijských trhů, znamenají v tomto případě také problémy pro Rusko.

Na třetím místě se Mirkin ptá po tom, jak bude na takový vývoj reagovat Federální rezervní systém, centrální banka USA.

V případě růstu a dobrého výkonu obvykle centrální banka zvedne úrokové sazby, aby omezila dostupnost úvěrů. Naopak, v době, kdy je ekonomika USA v propadu, snaží se ji centrální banka postrčit snížením těchto sazeb. Zvýšení úroků povede k růstu dolaru a dalších západních měn. A to není dobrá zpráva pro Rusko a jeho rubl.

Mirkin nicméně přiznává, že světové hospodářství je složité a vývoj nemusí jít tímto směrem.  Nicméně podle jeho slov zatím všechny myšlenky Trumpa vedou k ekonomickému oslabení rozvíjeních se zemí, a to jak těch surovinových, tak výrobních.

„Trumponomika“ staví podle Mirkinova názoru před Rusko znovu stejné otázky: růst, modernizaci, kvalitu života.

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.