OPEC a další země zatím dodržují prosincovou dohodu o snížení těžby ropy

Bloomberg. Podle zprávy agentury Bloomberg Saúdská Arábie informuje o snížení těžby o 1,5 milionů barelů za den, Rusko samo snížilo těžbu o 100 000 barelů za den.

OPEC a ostatní země produkující ropu skutečně snižují svou těžbu tak, jak slíbily v prosinci 2016. Historická dohoda mezi členy i nečleny OPEC povede k rovnováze na globálním trhu, na kterém více než dva roky panovala nadměrná nabídka.

Míra dodržování dohody je zatím bezprecedentní. Zdá se, že se jedná o jednu z nejlepších dohod, kterou OPEC kdy uzavřel.

Saúdská Arábie, Kuvajt, Katar, Alžírsko a Venezuela jako členové OPEC spolu s Ruskem a Ománem chtějí ověřit, že skutečně všech 24 signatářů dohody o snížení těžby o celkem 1,8 milionů barelů za den, dohodu plní. Chtějí tím také ukázat, že OPEC skutečně chce odstranit nadbytečnou nabídku z trhu a odrazit tak skepticismus, který se váže z minulých, nesplněných slibů této organizace.

Ceny ropy po dohodě vzrostly na 58 dolarů za barel. Od té doby se poněkud snížily, protože obchodníci čekají na potvrzení, že dohoda je skutečně dodržována.

Největší ropný exportér – Saúdská Arábie již převýšila svůj cíl, neboť těžbu snížila o vice než 500 000 barelů za den. Také Alžírko a Kuvajt již snížily více, než byl jejich cíl, zatímco Irák a Venezuela na snížení ještě pracují.

Dohoda je platná do konce června tohoto roku. Země se prozatím shodují, že pokud bude dohoda z 80-90 % dodržena, pak nebude potřeba pokračovat.

V prosinci 2016 se produkce ropného kartelu OPEC snížila o 220 900 barelů za den na 33,085 milionů barelů za den. Hlavní poklesy zaznamenala Saúdská Arábie a Nigérie. Organizace se dohodla na snížení výstupu na 32,5 milionů barelů za den.

Ruský ministr energetiky Alexander Novak k tomu dodává: “Začali jsme si více věřit, což je stejně tak důležité jako narovnání trhu. Před rokem by mnoho lidí v úspěch takovéto iniciativy nevěřilo.”

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.