Vítězství muže s vlasy jako parukou. Filosof Žižek píše o Trumpovi

Přečetli jsme si: Známý filosof Slavoj Žižek vidí příčiny a důsledky nástupu prezidenta Donalda Trumpa jako vždy neotřele a provokativně. 

„Kdo nosí paruku, tak se obvykle snaží, aby vypadala jako pravé vlasy. Donald Trump udělal opak: nechává své pravé vlasy vypadat jako paruka a možná tím poskytuje obrácení vzorce, které rozpornost fenoménu Trump vysvětluje“, napsal známý marxistický filosof Slavoj Žižek pro rakouský list Profil.

Podle Žižeka se na základě tohoto jednoduchého vzorečku Trump pokusil nám prodat svojí vlastní vulgární realitu jako krásný sen. Neznamená to ale, že by Trump prodával svojí ideologickou fikci jako realitu.

„Ale to samé platilo ve volebním boji pro oba kandidáty“, tvrdí Žižek. Oba dva kandidáti Trump i Hillary Clintonová tak nakonec představovali rozhodnutí se pro menší zlo.

Spekulovat o tom „za čí pravdou“ Donald Trump stojí, je chybné, protože je dost možné, že to neví ani sám Trump jako prvotřídní populista, dodává potom ve svém komentáři Slavoj Žižek.

„Zároveň ale Trump připomíná polozapomenutou skutečnost třídního boje, ovšem v poněkud zkreslené, populistické podobě. Jeho zběsilá jízda proti establishmentu byla tedy něco jako návrat toho, co levicově liberální politika ve svém důrazu na kulturní a politickou korektnost potlačila.“, píše Slavoj Žižek. A podle Žižekových slov potom liberální levice dostala od Trumpa svoje vlastní poselství v obrácené, leč velmi pravdivé podobě.

Liberální komentátoři svou kritikou zvýšili Trumpovu přitažlivost

Jak se dále Žižek domnívá, bylo by „…jedinou přiměřenou reakcí na Trumpa si zlost na systém zcela přivlastnit, místo toho, aby byl odbýván jako primitivita bílé nižší třídy.“ Z tohoto důvodu bylo také hloupé nechat proti němu nastoupit Hillary Clintonovou, která zosobňuje vše, proti čemu se Trump vymezoval.

„Arogantní liberální komentátoři jsou šokováni, jak málo jejich permanentní kousavé útoky na vulgárně rasistické a sexistické výbuchy, na faktické nepřesnosti a na hospodářsko-politické hlouposti Trumpa ublížily. Naopak: jejich útoky zvýšily ještě více atraktivitu.“, konstatuje filosof dále.

Podle něj identifikace není postavená jen na tom, že se lidé identifikují se silnými stránkami dalšího člověka, ale i s jeho slabostmi či chybami: „Čím více byly vysmívány Trumpovy hendikepy, tím více se s ním identifikovali normální lidé a tím víc brali útoky na něj jako útoky na sebe. Podprahové poselství Trumpovy obscenity na průměrné obyvatelstvo bylo: Já jsem jeden z vás. Naproti tomu se cítili průměrní příznivci Trumpa z povýšeného postavení liberální elity vůči nim poníženi.“

Hra s ohněm nebo východisko pro radikální levice v USA?

Otázkou je pro Žižeka, jestli se tu nejedná o hru s ohněm a nebylo by lepší se podobnému „nihilisticko-manipulativnímu hledisku“ postavit? A může, jak Žižek sám tvrdil, být vítězství Trumpa pro autentickou levici průlomem? Podle něj byla „Nedávná minulost plný takových dialektických zvratů.“

Žižek si uvědomuje, že se tu jedná o riziko. Protože budeme muset strpět „obrovské nezdary v ekonomických snahách, další škrty sociálního státu, brutální znovuoživení rasismu, ponížení muslimu na lidi druhé kategorie a mnoho dalšího.“

Nicméně i přesto je Žižek přesvědčen, že za to tato rizika stojí. Podle jeho mínění „Zaprvé by člověk neměl příliš rychle ztrácet nervy. Trumpovi se totiž bezesporu nepovede uskutečnit ten nejtemnější scénář, kteří liberálové v panice malují na zeď. A zadruhé, nemělo by být podceňováno nebezpečí toho, kam může zachování statu quo vést – k nové možné válce, hospodářských katastrofám atd.“

V závěru svého komentáře Slavoj Žižek shrnuje, „Když má někdo jako já rád Ameriku, je nyní čas pro těžkou práci lásky, pro angažmá ke zdlouhavému procesu formování radikální politické levice v Americe. Nebo, abych citoval Mao Ce Tunga: ‚Pod nebem panuje chaos. Situace je tedy výborná.‘“

 

Slavoj Žižek (67 let) se postaral ke konci volebního boje o pozdvižení, když v rozhovoru pro britskou stanici Channel 4 dal volební doporučení pro Donalda Trumpa. Marxistický filosof k tomu tehdy dodal, že je osobou Trumpa zděšen, ale volební vítězství Trumpa by přineslo šanci na “probuzení” demokratických stran a celkového politického systému.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.