Rusko předběhlo Saúdskou Arábii jako hlavní ropný dodavatel Číny

Reuters. V roce 2016 se Rusko poprvé stalo největší dodavatel surové ropy do Číny. Ruské dodávky činily 1,05 milionů barelů za den (tedy se zvýšily oproti roku 2015 o téměř čtvrtinu), Saúdská Arábie dodala 1,02 milionů barelů za den. Čína je druhý největší světový odběratel ropy a nejrychleji rostoucí významný importér.

Saúdská Arábie pracuje v Číně na bázi dlouhodobých kontraktů a využívá tak čínské státní ropné firmy, čínské nezávislé rafinérie, které mají nízkou procesní kapacitu viděly jako flexibilnějšího dodavatele Rusko. Těmto rafinériím vyhovuje, že ruské dodávky přicházejí z východních přístavů, tedy z menší vzdálenosti a v menších dodávkách.

Je možné, jak píše Reuters, že si Rusko jsou první pozici obhájí i tento rok, protože rozšiřuje exporty svého ESPO ropovodu (Východní Sibiř-Pacifik). Saúdská Arábie musí nést hlavní tíži omezení těžby v rámci OPEC, dohodnutou v prosinci 2016. Producenti OPEC, především z Perského zálivu, utrpí snížení tržního podílu především v Evropě a v USA. Rusko vedle rozšíření ropovodu ESPO plánuje také dodávky do Číny přes Kazachstán.

Třetím největším dodavatelem do Číny byla Angola, na čtvrtém místě byl Irák. Čína také navýšila importy z Jižní Ameriky, z Brazílie a Venezuely. Navýšily se také dovozy z Iránu, kde čínské státní ropné firmy začaly využívat svých investic do iránských ropných polí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.