Mexický prezident zvažuje účast na summitu s Trumpem. Důvodem je zeď

Reuters. Poté, co nový americký prezident Donald Trump rozhodl o nové stavbě pohraniční zdi mezi USA a Mexikem a zpřísnil imigrační a azylovou politiku země, zvažuje nyní jeho mexický protějšek, zda se zúčastní domluveného summitu. Podle ministra zahraničí Mexika plánovaná schůzka příští týden zatím „stále platí“.

Prezident Mexika Enrique Peña Nieto před tím řekl, že stavbu nové zdi mezi oběma zeměmi „lituje a nesouhlasí s ní.“

Trump podepsal podle zprávy Reuters příkaz ke stavbě zdi chvíli před tím, než do Bílého domu přijel jednat mexický ministr zahraničí Luis Videgaray. Takové načasování vzbudilo v Mexiku zlost.

Politika Trumpa vůči Mexiku, která vedle zdi slibuje také nové vyjednání smlouvy NAFTA a nové celní tarify na zboží z Mexika, staví nepopulárního prezidenta Mexika Peña Nieta do nevýhodné pozice. Opozice navrhuje, aby Mexiko přistoupil k rázným krokům – například k mezinárodní žalobě USA za narušování lidských práv a za rasovou diskriminaci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.