Možný americký velvyslanec v Bruselu, ekonom Malloch: Euro může zkolabovat

BBC/London/Washington. Člověk, který bude nejspíš americkým velvyslancem při Evropské unie Ten Malloch, se vyjádřil velmi pesimisticky k budoucnosti společné měny – eura. O svoje pochybnosti se podělil v rozhovoru pro BBC. Euro charakterizoval jako měnu, která by v rozsahu jednoho roku nebo roku a půl mohla zkolabovat. Jak prominentní ekonom Malloch dodal, není jediný ekonom, který má podobný názor.

Malloch patřil mezi zastánce Brexitu, tedy odchodu Británie z Evropské unie a hovořil také o možnosti vzniku nových obchodních smluv mezi USA a Británii. Těm ale zatím brání členství země v EU. Premiérka Theresa Mayová se příští týden chystá na návštěvu Bílého domu.

Dále Malloch v rozhovoru řekl na adresu nového amerického prezidenta, že „Myslím, že Donald Trump je velice proti nadnárodním organizacím, věří v národní státy, v bilaterální vztahy…“ a poznamenal také, že Trump došel k závěru, že v EU má nyní hlavní slovo Německo.

Ten Malloch je profesor ekonomie a působil také v rámci OSN. Minulý týden byl na setkání s Trumpovým týmem a vážně se o něm uvažuje jako o budoucích americkém velvyslanci v Bruselu.  V této funkci ale nebyl ještě potvrzen.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.