Ve vztazích mezi USA a Mexikem se rodí krize

Reuters/Washington/Ciudad de Mexico. Mexický prezident Enrique Peña Nieto se rozhodl pro to odvolat svoje naplánované jednání ve Washingtonu a dal vědět, že Mexiko za zeď, kterou plánuje nová administrativa D. Trumpa na hranicích obou zemí postavit, nezaplatí ani peso.

K prudkému ochlazení vztahů mezi oběma sousedy došlo během tohoto týdne, když D. Trump podepsal nařízení o stavbě nové zdi a posílení ochrany hranic USA.

Mexické peso následně během čtvrtka negativně reagovalo na výroky mluvčího Bílého domu o tom, že Trump plánuje 20% daň na dovozy z Mexika. Tento nápad nepřímo podpořil šéf Trumpovy prezidentské administrativy Reince Priebus, když řekl, že je to „jeden ze způsobů“, jak za zeď zaplatit.

Ministr zahraničí Mexika Luis Videgaray už na plány odpověděl s tím, že dovozní daň zvýší ceny výrobků z Mexika, počínaje avokádem a konče plochými televizory.

Stavba nové zdi na hranicích mezi USA a Mexikem má být řešením americké imigrační politiky a splněním Trumpových volebních slibů.

Ministr zahraničí Videgaray na adresu tohoto problému řekl, že „Existují věci, o kterých se nevyjednává. Toto je o naší hrdosti a důstojnosti.“

Donald J. Trump na zrušení summitu mexickou stranu reagoval s tím, že by jednání bylo „neplodné“ a zopakoval, že USA a jejich plátci daní za zeď platit nebudou. Mexiko má jednat s USA s respektem a férově, řekl na adresu zrušené schůzky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.