Italský ministr hospodářství: „Nemůžu předstírat, že se nic nestalo.“

La Repubblica/Milán. Ministr hospodářství Pier Carlo Padoan již příští týden představí opatření týkající se posledního zemětřesení.  Otazníky ale stoj nad tím, zda je Itálie vystavena riziku spuštění  evropské procedury porušení fiskální disciplíny pro nadměrný dluh? „To by byla těžká rána pro naši reputaci.“, řekl Padoan na adresu takového kroku.

Italský ministr pro ekonomiku Pier Carlo Padoan žádá adekvátní posouzení italských veřejných financí po těžkém minulém roce, ve kterém se Itálie musela vypořádat s migrační vlnou a se zemětřesením.

Jeho odpověď byla namířena Pierru Moscovicimu, který je evropským komisařem pro ekonomické záležitosti a který zdůraznil, že finanční pokrytí následků zemětřesení už bylo vzato v úvahu v tzv. flexibilitě dané Itálii . Dopad nového zemětřesení již  podle komisaře do nových jednání nevstoupí. Na stole má žádost o úpravu účtů o 3,4 miliardy eur.

Další z komisařů EU Valdis Dombrovskis se nechal slyšet, že od Itálie očekává přesné závazky.

Celou situaci mohou zkomplikovat předčasné volby. Téma spuštění procedury pro porušení fiskální disciplíny by mohlo stát součástí volební kampaně.

Itálie stojí před volbou, zda se postavit EU a trhům, neudělá korekci o 3,4 mld. výdajů a tím pádem se podrobí proceduře porušení fiskální disciplíny pro nadměrný dluh.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.