The Economist: Spojené státy už nejsou „plnou demokracii“

The Economist. Podle nové taxonomie, kterou zveřejnil The Economist, nejsou už Spojené státy plnou demokracii.

Na základě celkem 60 indikátorů a pěti širších kategorii se USA dostaly s hodnocením 7,98 pod hranici zemí s plnou demokracii. Podle expertů se jedná nyní o „vadnou demokracii“ (nebo demokracii s vadami). USA se tak zařadily vedle zemí jako je Francie, Řecko nebo Japonsko na nejvyšší žebříček skupiny demokracii s vadami.

V porovnání s rokem 2015 se hodnocení USA propadlo o celkem 0,07 bodů, z 8,05 na 7,98, píše dále britský list.

Důvody po snížení hodnocení v indexu demokracie, který The Economist vydává, není zvolení Donalda Trumpa, ale faktory, které k němu vedly. Konkrétně uvádí: erozi důvěry ve vládu a volené zástupce.  Jak dále doplňuje, podobný problém je možné sledovat v případě řady zemí v Evropě.

Česká republika je podle posledního výzkumu ve stejné skupině „vadných demokracii“ s USA s hodnocením 7,82. Skupinu plných demokracii ČR opustila podle tohoto hodnocení v roce 2014.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.