Trump a Mayová: Fantastický vztah a zájmy pracujícího lidu

Telegraph/Washington. Premiérka Velké Británie Theresa Mayová se stala 27. ledna 2017 první zahraniční představitelkou, která se setkala s novým americkým prezidentem Donaldem J. Trumpem. Jejich tisková konference trvala pouhých 18 minut, připuštěny byly dva dotazy od amerických a dva dotazy od britských médií.

Na tiskovém konferenci zaznělo, že intenzivnější bilaterální vztahy  mezi USA a Velkou Británii mají  zřejmě podporu u klíčových osobností v americkém Kongresu. Velká Británie je největším soukromým investorem v USA.

Prezident Trump dále prohlásil, že vztah mezi USA a Velkou Británií je jedna z největších sil v dějinách. Theresa Mayová podpořila ve svém vystoupení myšlenku společné obchodní smlouvy mezi oběma zeměmi, která je dle jejího názoru v národním zájmu obou zemí.

Donald Trump na tiskové konferenci poněkud změnil dosavadní slovník. Dosavadní „zvláštních vztahy“, termín, který se pro vztahy USA a Británie tradičně používá, přejmenoval na vztah přímo „fantastický“. Odvolal se rovněž na své skotské kořeny a pochlubil se tím, že Brexit očekával.

Jedna z otázek na tiskové konferenci směřovala také na podobnost mezi oběma politiky. (Poznámka redakce: na tiskové konferenci se plně ukázala odlišnost ve vystupování a ve formulacích odpovědí na otázky novinářů obou politiků). Theresa Mayová k tomu uvedla, že oba lídry podle ní spojuje to, že zastupují zájmy obyčejných, pracujících lidí. Dále se Mayová snažila během tiskové konference zdůraznit, že prezident Trump plně podporuje alianci NATO.

Prezident Trump odpověděl na otázku ohledně zrušení sankcí vůči Rusku, o kterých se během pátku spekulovalo: „Uvidíme, co se stane. Co se týče sankcí, je nyní moc brzo o tom mluvit.“

Premiérka Mayová také předala D. Trumpovi pozvání královny Alžběty II. na oficiální návštěvu Velké Británie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.