Spor o monetární politiku v Eurozóně trvá

Bloomberg. Jak jsme vás již informovali o proběhlé tiskové konferenci Evropské centrální banky, sílí napětí mezi postojem guvernéra Evropské centrální banky (ECB) a mezi Německem. V Německu míra inflace roste, aktuálně dosáhla 1,9 %, což je již téměř dosažení inflačního cíle. Je to navíc nejvyšší míra inflace za posledních 3,5 roku.

ECB se tak ocitá pod tlakem především Německa, aby urychlila zvážení strategie „exitu“, tedy zastavení expanzivní monetární politiky, včetně tzv. kvantitativního uvolňování. V roku důležitých voleb (Nizozemí, Francie, Německo) se ECB snadno může stát kritickým terčem, což její úkol znesnadňuje.

Němečtí zástupci v ECB byli vždy ohledně kvantitativního uvolňování skeptičtí a naznačují, že už je zde čas, aby tato politika byla zastavena. Naproti guvernér Mario Draghi na poslední tiskové konferenci uvedl, že bude potřeba hluboké diskuse a analýzy situace s tím, že v této fázi ECB ještě není.

Inflace za celou Eurozónu je ovšem na úrovni 1,1 %, tedy stále hluboko pod inflačním cílem. Navíc je inflace hnána především cenami energií. Draghi ovšem zdůraznil, že právě ECB bude posuzovat míru inflace za celou Eurozóny, nikoliv za jednu zemi.

Inflace v Německu. Zdroj: Tradingeconomics.com

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.