Tusk: Čína, Rusko a nová administrativa v USA jsou hrozby pro EU

Reuters. Prezident Evropské rady Donald Tusk řekl, že prezident Donald Trump se připojil k Rusku, Číně a radikálnímu islámu jako další hrozby pro Evropu, píše Reuters.

Tusk vyzval Evropany, aby držely pohromadě proti třem dalším kontinentálním velmocem.

Bývalý konzervativní premiér Polska Donald Tusk dále řekl, že Trumpova protekcionistická politika otevírá pro EU možnosti dalších dohod o volném obchodu.

Tusk se vedle „asertivní Číny“ a „agresivní politiky Ruska“ obává radikálního islámu, který má zdroje v anarchii na Středním východě a v Africe, a také „varovných deklarací nové americké administrativy“. To všechno dělá budoucnost podle Tuska stále méně odhadnutelnou.

Jak je Tusk dále přesvědčen, rozpad Evropské unie nepovede k nějakému mýtickému návratu k národními státu, ale k jejich faktické závislosti na supervelmocech – USA, Číně a Rusku. Podle něj jen EU pohromadě může být opravdu nezávislá.

Tusk to napsal v dopise evropským lídrům před summitem, který se bude konat příští týden v pondělí. Evropská odpověď na Trumpovu politiku má být součást jednání summitu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.