Evropy účetních už bylo dost, říká kandidát francouzské levice na prezidentský post

Přečetli jsme si: Jaké názory má kandidát socialistické strany na prezidenta Francie Benoit Hamon.

Benoit Hamon, vítěz primárek francouzské socialistické strany, poskytl italskému listu Corriere della Sera rozhovor. Přinášíme českému čtenáři stručný výtah toho nejdůležitějšího z rozhovoru.

„Nedávali mi šance ani v těchto primárkách a vyhrál jsem je. A teď bych snad měl být příliš slabým kandidátem pro Elysejský palác? Jsem přesvědčen o opaku… Levice, která byla pasivní a rozzlobená, se konečně znovu probouzí.“, řekl Hamon v úvodu.

Jaká je Vaše pozice vůči Evropě, abychom začali kontrasty mezi Itálii a eurokomisařem Moscovicim ohledně veřejných výdajů a výdajů kvůli zemětřesení?

-Jsem zcela solidární s Itálií. Komise a evropští komisaři, kteří měli jen politickou odpovědnost se zdají být posedlí aplikací účetních kritérií, které jsou navíc zcela arbitrární…

Kdybyste se dostal do Elysejského paláce, co byste udělal pro restart EU?

-Francie se musí ujmout své evropské a také středomořské odpovědnosti. Témata, která se týkají celé jižní Evropy jsou oslabení sociálního státu kvůli politice austerity (škrtů) a krizi roku 2008, otázka imigrace, dopady globálního oteplování. (…)

Vaše vítězství proti Vallsovi, který před pár měsíci tvořil součást evropské reformní trojice s Renzim v Itálii a Sanchezem ve Španělku, přináší to nějakou novou obtíž pro levici, aby v Evropě spolupracovala?

-A jakýpak pokrok přineslo trio Valls – Renzi – Sanchez Evropě? Copak někdo pomohl Renzimu, když stál osamocený před Bruselem? Nedostatek kooperace mezi představiteli evropské levice bije do očí…

Kdo jsou tedy Vaši partneři?

-Sociálnědemokratické strany znají všude porážky. Tím nechci říci, že je sociální demokracie mrtvá, ale její historické poslání – nabízet sociální pokrok a demokratické výdobytky – to už není schůdné, jestliže nezapojí také zbytek levice. Na problémech ekologických a sociálních je třeba obnovit alianci sahající od řeckého Varufakise po španělského Pabla Iglesiase až k představitelům klasické sociální demokracie jako je Martin Schultz v Německu.

Vy jste ve škatulce exponentů takové corbynovské levice, utopistické a bez kultury vládnutí. Citujete Sanderse, ale ten prohrál. Co na to odpovíte?

-Na základě tohoto povrchního schématu by existovala levice transformace, která odmítá vládnout a levice, která vládne, ale odmítá se transformovat. Ale po pěti letech levice ve Francii, co zůstává odlišné a lepší ve srovnání s pětiletím obdobím pravice?

Musíme reagovat na digitální revoluci v práci, snad i s mým návrhem všeobecného příjmu. Ale zdá se, že dlouho dobu bylo zakázáno přemýšlet o nových řešeních. To, co se mě zajímá na Corbynovi, Tsiprasovi, Sandersovi a také na mém úspěchu je mobilizace mladých aktivních. Realismus nemůže být omluva pro rezignaci…

(…)

Zůstane socialistická strana kompaktní?

-Myslím, že velká většina ano,i když to bude obtížné. Někteří si myslí, že primárky jsou pěkná věc, pod podmínkou, že je ovšem vyhrají.  Udělám vše možné pro to, abych spojil celou levici.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.