Možnost globální obchodní války narůstá, píše Bloomberg

Bloomberg. Poté, co americký prezident prohlásil, že Německo a Japonsko ovlivňují devizové trhy, aby získaly výhodnější obchodní podmínky, se spojil japonský premiér Abe a německá kancléřka Merkelová, aby společně čelili těmto obviněním. Píše to agentura Bloomberg.

Ohledně globálního obchodu a měnových režimů roste napětí. Dekády ekonomických vazeb jsou podle Bloombergu nyní v sázce. Jsou zde znamení, že Spojené státy budou více nakloněné bilaterálním obchodním dohodám na úkor multilaterálních dohod, což znamená, že i další globální lídři musí definovat svoje nepřekročitelné limity a vytvořit nová spojenectví.

Trump již prokázal, že je schopen bryskně přejít od tweetů k americké politice, jak ukazuje jeho postoj k Mexiku. Znamená to, že jeho výhružky nelze brát na lehkou váhu.

Abe řekl parlamentu, že není přesné tvrdit, že Japonsko oslabuje svůj yen a že pokud bude potřeba vysvětlí Trumpovi japonskou měnovou politiku. Bude k tomu mít možnost, neboť se s Trumpem ve Spojených státech sejde příští týden. Trump v úterý prohlásil, že Čína a Japonsko “ovlivňují měnový trh, hrají na devalvaci a my tu sedíme jako banda hlupáků.”

„My usilujeme o obchod na globálním trhu s konkurenceschopnými produkty a férově se všemi ostatními“, reagovala německá kancléřka.

Právě Merkelová a čínský premiér Li spolu telefonicky hovořili minulý týden a vyslovili se pro užší obchodní vazby, což by mohlo značit globální pakt proti Trumpově protekcionistické agendě.

Trump uvažuje o obchodu jako o hře s nulovým součtem, jsou tu vítězové a poražení.

Jednou z možností, kde může Trump o svém tématu kurzové manipulace hovořit je setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank G20 v březnu v Baden Badenu v Německu.

G20 v minulých letech zdůrazňovala důležitost vyvarování se tzv. kompetitivních devalvací, i když členové měli obtíže nakreslit jasnou čáru mezi čirou manipulací a mezi devizovými efekty politiky centrální banky.

Je paradoxem, že současná Trumpova politika, jako je fiskální stimul, či „hraniční daň“ (border adjustment tax), nebo podpora investic v USA mají na dolar pozitivní dopad, říká stratég Merrill Lynch. Dokud budou z USA vycházet silná ekonomická data, bude FED zpřísňovat monetární politiku, což bude rovněž pozitivní pro dolar.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.