Saúdská Arábie a další země Zálivu zavedou daně

RT/Rijád. Saúdská vláda v pondělí 28. ledna oznámila, že Saúdská Arábie chystá zavedení celkem pěti procentní daně z přidané hodnoty. Místní vláda krok konzultovala s Mezinárodním měnovým fondem, který ho doporučil.

Daň se bude týkat jenom některého zboží a zahrne země Perského zálivu v rámci jejich mezinárodní organizace Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu. Členy jsou vedle Saúdské Arábie také Bahrajn, Kuvajt, Oman, Katar a Spojené arabské emiráty.

V roce 2018 se očekává, že daň z přidané hodnoty zavedou postupně další země Perského zálivu. Krok doporučuje MMF a některé ze zemí, včetně Saúdské Arábie, už zavedly daň na tabák a na sycené nápoje.

Zavedení daní souvisí s levnou ropou, která vytváří tlak na státní rozpočty a jejich deficit v těchto zemích. Doposud zde právě díky příjmům z prodeje ropy daňová zátěž skoro neexistovala.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.