Austrálie se snaží zachránit dohodu se Spojenými státy o přemístění uprchlíků

Guardian. Austrálie se snaží zachránit svou dohodu o přemístění uprchlíků do Spojených států poté, co Donald Trump veřejně rozčiloval ohledně „pitomé dohody“ a řekl premiérovi Austrálie Malcolmu Turnbullovi, že se jedná „o nejhorší dohodu, která byla kdy uzavřena.“ Píše o tom britský Guardian.

Americký prezident na Twitter napsal odsouzení výměny uprchlíků a označil uchazeče o azyl, kteří jsou drženi v táborech na Nauru jako „ilegální imigranty.“

Jeho intervence přišla poté, co Washington Post informoval, že Trump zlomil nad dohodou hůl, když hovořil s australským premiérem a řekl mu, že rozhovor byl nejhorší ze všech, které ten den se světovými lídry měl a ukončil ji unáhleně po 25 minutách. Trump prohlásil, že si „dohodu prostuduje“, což vyvolalo veřejnou reakci australského premiéra.

Ten zdůraznil, že měl osobní závazek prezidenta, který byl několikrát potvrzen americkou vládou. „Očekáváme, že tento závazek bude pokračovat“, uvedl.

Ale zdroj z Trumpovy administrativy přiznal: „Je konec. Ta dohoda nemůže přežít… nemůže přežít imigrační zákaz Trumpa.“

Detaily rozzlobeného Trumpova telefonátu se objevily jen pár hodin poté, co unikl přepis jeho rozhovor s mexickým prezidentem. V něm Trump prohlásil, že by mohl na jižní hranici poslat vojsko, aby se postaralo o „bad hombres“ (špatné chlápky).

AP citovala uniklý přepis s tím, že Trump mexickému prezidentovi Nietovi řekl: „Neděláte dost, abyste je zastavil. Myslím, že vaše armáda se bojí.“ Zmínění „bad hombres“ by měli být členové drogových kartelů.

Trumpovo rozčilení ohledně australské dohody se zdá být namířeno především na bývalého prezidenta Obamu než na australského premiéra. Nicméně, někteří američtí politiky vyjádřili zděšení nad tím, že prezident ohrožuje úzké vztahy mezi oběma zeměmi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.