EU a Mexiko urychlí vyjednávání nové smlouvy o volném obchodu

Reuters/Ciudad de Mexico/Brusel. Mexiko a Evropská unie v první polovině roku 2017 urychlí a prohloubí rozhovory o vzniku zóny volného obchodu.

Vyjednávání mezi oběma stranami uspíšil nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa, píše Reuters.

Podle společného prohlášení evropské komisařky pro obchod Cecilie Malmstromové a jejího mexického protějška ministra hospodářství Ildefonsa Guajarda „Jsme společně nyní svědky varovného vzestupu protekcionismu ve světě.“ Obě strany vyjádřily společný závazek pokračovat ve společné, otevřené spolupráci.

Evropsko-mexická jednání jsou naplánována na duben a červen 2017. V nejbližší době se také očekává nové projednávání NAFTA čili zóny volného obchodu mezi Mexikem, USA a Kanadou. Americké straně po nástupu Trumpa dohoda nevyhovuje.

Dohoda o volném obchodu mezi EU a Mexikem je z roku 2000 a je zastaralá. Na stole leží návrhy, které by do nové dohody zahrnuly veřejné zakázky, obchod s energetickými produkty, suroviny, širší ochranu intelektuálního vlastnictví, flexibilní pravidla pro celní tarify a více výhod pro malé firmy.

V rámci nové dohody mezi Mexikem a EU by mohl být také liberalizován trh s masem, mlékárenskými produkty, obilninami a některými druhy ovoce a zeleniny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.