Strana Donalda Trumpa zaútočila na nezávislost FEDu

Huffington Post. FED (Federální rezervní systém, tj. centrální bankovní systém USA) musí přestat se všemi pokusy o vyjednání závazných norem, které pro americké firmy představují překážky v mezinárodních shromážděních jako je Financial Stability Board, v basilejské komisi pro bankovní dohled, nebo v mezinárodní asociaci pro dohled nad pojišťovnami, a to dokud president Trump nebude mít příležitost nominovat a pověřit funkcionáře, kteří budou lépe dávat lépe preferovat americké zájmy.

Jedná se o závěr ostrého dopisu, který zaslal republikánský viceprezident Komise pro finanční služby ve Sněmovně reprezentantů Patrick McHenry šéfce FEDu Janet Yellenové.

Dopis koluje v Bruselu, kde zvyšuje obavy z tohoto útoku na nezávislost centrální banky USA, a hlavně na Janet Yellenovou, jejíž mandát vyprší v únoru 2018.

“Píšu Vám ohledně pokračování účasti FED na mezinárodních setkáních týkajících se finanční regulace. Navzdory jasnému vzkazu, který vyslal president Donald Trump“, tvrdí McHenry v dopisu Janet Yellenové, „ohledně upřednostnění amerických zájmů v mezinárodních jednáních, se zdá, že FED nadále pokračuje ve vyjednávání mezinárodních norem a pravidel pro finanční instituce mezi světovými byrokraty v zahraničních zemích bez jakékoliv transparentnosti, odpovědnosti a autority k těmto krokům.“

Podle McHenryho je takový postup neakceptovatelný a „účast FEDu na mezinárodních setkáních musí být finalizována tak, aby dosáhla cílů stanovených novou administrativou.” A proto, pokračuje člen Kongresu, by byla zřejmě nutná komplexní revise minulých dohod, které nespravedlivě penalizovaly americký finanční systém v různých aspektech jako bankovní kapitál, pojištění, deriváty, systémová rizika a řízení aktiv.

McHenry pak kritizuje nedostatek průhlednosti shromáždění, v nichž se odehrávají mezinárodní jednání ohledně finančních norem. Musí být revidována také tajná struktura těchto mezinárodních setkání. Dohody jako je Basilej III byly vyjednány a dohodnuty FEDem jen se stručným předchozím oznámením americké veřejností a jsou výsledkem neprůhledného rozhodovacího procesu. „Mezinárodní normy se dále transformovaly v interní regulaci, která omezila americké firmy různými způsoby a zvyšuje jejich kapitálové požadavky, což přineslo zpomalení růstu ve Spojených státech.”

Podle McHenryho je úkolem všech regulátorů podporovat ekonomiku USA a zvažovat mezinárodní dohody, které ničí americká pracovní místa.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.