EU je nový Sovětský svaz, euro je mrtvé: Trumpův budoucí vyslanec v EU šokuje Brusel

Focus.de. EU je pole ekonoma Tedyho Mallocha nový Sovětský svaz, který si zaslouží rozpad a euru předpovídá brzké zhroucení. Brusel je znechucen možných velvyslancem amerického prezidenta Trumpa v EU, Tedem Mallochem. Napříč politickými stranami požadují členové Evropského parlamentu, aby mu byla odepřena akreditace.

Theodore Roosevelt Malloch už je několik týdnů viděn jako možný kandidát pro post velvyslance. Proč zrovna on jako rázný kritik Bruselu by měl získat tuto práci, odpověděl minulý týden v rozhovoru pro BBC, že už na postu diplomatu při OSN přispěl k rozpadu Sovětského svazu. „Možná je tu nyní nějaký jiný svaz, který potřebuje zkrotit.“

Jen den předtím už předpověděl euru v následujících 18 měsících rozpad a roky vyjednávanou dohodu TTIP (Transatlantická obchodní a investiční partnerství) prohlásil za mrtvé.

Ovšem mezinárodní zkušenosti Mallochovi nechybějí, už celé roky cestuje. Může odkazovat na svou činnosti u Aspenského Institutu, v předsednictvu Světového ekonomického fóra v Davosu, byl profesorem na univerzitě Yale a na Oxfordské univerzitě a od počátku 90. let pracuje jako firemní poradce.

Obzvláště pyšný je na organizaci světového kongresu o hospodářském rozvoji ve Washingtonu v roce 1992, jehož byl prezidentem. Britská expremiérka Margaret Thatcherová ho tehdy nazvala „globálním šerpou“, uvádí Malloch na své webové stránce, a řadí se mezi špičkové poradce šéfů států a vlád, kteří připravují mezinárodní summity.

Co z organizátora mezinárodních setkání učinilo Trumpova fanouška, není jasné, konstatuje německý Focus dále. Ale již v květnu 2016 se na pravicovém portálu Breitbar vášnivě přimlouval za stavbu Trumpovy zdi na hranicích s Mexikem, upozorňuje Focus.

Nebylo by to ani poprvé, kdy by Malloch pracoval pro americkou vládu. Po studiích politické ekonomie na univerzitách ve skotském Aberdeenu a kanadském Torontu pracoval několik let jako ekonom na americkém ministerstvu zahraničí.

Post při OSN, na který se Malloch odvolává, zastával v Ženevě mezi lety 1988-1991. byl tehdy zástupce vedoucího hospodářské komise pro Evropu (UNECE). Do jaké míry se při této spíše méně významné instituci zasloužil o rozpad Sovětského svazu, už Malloch neprozradil.

I když ještě žádné oficiální potvrzení Mallochova jmenování není k dispozici, jsou už dlouholetí evropští politici v šoku. Takového „pleticháře“  EU nechce, řekl ostře poslanec SPD Jo Leinen a požadoval, aby Malloch nedostal akreditaci.

V dopise se podobně vyjádřili také frakční předseda Lidové strany Manfred Weber (CSU) a předseda Liberální frakce Guy Verhofstad. S ohledem na Mallochův předpovídaný pád EU a rozpad eura napsali: „Tyto výroky ukazují nevídanou zlomyslnost vůči hodnotám, které vytváří EU. Kdyby se takto měl vyjadřovat oficiální zástupce Spojených států, mohlo by toto podkopat transatlantické vztahy za posledních sedmdesát let, které zásadně přispěly k míru, stabilitě a blahobytu na našem kontinentu.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.