Čisté odlivy z Číny dosáhly v roce 2016 rekordních 725 miliard dolarů

Reuters. Odlivy kapitálu z Číny vystoupaly minulý rok na rekordních 725 miliard dolarů a mohly by se dále zvyšovat, pokud budou americké firmy čelit politickému tlaku, aby repatriovaly zisky, oznámil Institut pro mezinárodní finance (IIF).

Tento institut patří k největším autoritám ohledně pohybů kapitálu z a do rozvojového světa. Odhaduje, že čisté odlivy kapitálu byly minulý rok o 50 miliard vyšší než v roce 2015.

Čisté odlivy z Číny v roce 2014 byly jenom 160 mld. dolarů. Čína ovšem zažívá nárůst odlivů kapitálu od lokálních firem i domácností, částečně kvůli očekáváním oslabení yuanu proti dolaru.

Odlivy, které způsobily pokles čínských devizových rezerv o 320 miliard v minulém roce, přiměly úřady, aby posílily kapitálová omezení. Yuan v minulém roce spadl o 6,5 % vůči dolaru, což je vůbec největší roční pád.

IIF odhadl, že jen v prosinci byly odlivy z Číny ve výši 95 miliard dolarů a uvedl, že nárůst protekcionismu, zejména ve Spojených státech po zvolení Donalda Trumpa prezidentem by situaci mohlo dále zhoršit.

Trump a jeho hlavní poradci pro obchod tento týden kritizovali Německo, Japonsko a Čínu s tím, že tito tři hlavní obchodní partneři oslabují své měny na úkor amerických firem a spotřebitelů.

Kdyby americké nadnárodní firmy začaly repatriovat svoje zisky z Číny, odlivy by se mohly dále zhoršit, tvrdí IIF, s odvolávkou na sliby daňových úlev pro americké firmy, které vrátí zisky ze zahraničí zpět do USA.

Ale vyjma Číny vypadá obrázek pro rozvíjející se země lépe, tvrdí IIF s tím, že čisté kapitálové přílivy činily minulý rok 192 miliard dolarů, oproti 123 miliard dolarů v roce 2015.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.