FT: Rekordní přiliv investic do ruských obligací

Financial Times (5.2. 2017). Víkendové vydání deníku Financial Times píše, že investoři se začali vracet na ruský trh v souvislosti se zlepšením cen ropy a lepšími vztahy s USA.

Ruské obligace zažily v posledním týdnu před 1. únorem velký investiční nárůst, což platí obecněji pro tak zvané nově se rozvíjející trhy. Mezitím zájem o dolar klesl na nejnižší úroveň za posledních 11 týdnů.

Nejnovější data ukazují na to, že do rostoucích zemí přišlo v uplynulém týdnu až 1 miliarda dolarů. Investoři přinesli do ruských obligací během týdne celkem 140 milionů dolarů, podobně rostou investice také do akciových fondů. Tento investiční příliv vedl k posílení moskevské burzy, kde index vyrostl o celkem 19 % od doby, kdy byl Trump zvolen prezidentem USA.

Reakce investorů reagují na cenu ropy a na měkčí postoje nové administrativy v USA a očekává se, že investice pomohou posílit hospodářský růst a umenšit deficit ruského státního rozpočtu.

Mezitím se Rusko snaží oslabit rubl tím, že utratilo už 1,9 miliard dolarů během posledního měsíce. Centrální banka Ruska utratí, jak FT píše s odvoláním na slova ruského ministerstva financí, 6,3 miliardy rublů na forexové operace, a to od 7. února do 6. března. Tento krok je spojený s růstem rublu, který reaguje na cenu ropy.

Podle odhadu ekonoma z Merill Lynch Bank of America je tu „silná šance“, že současná krize vztahů mezi Ruskem a Západem skončí k začátku příštího roku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.