Británie prodává zbraně bez ohledu na lidská práva

The Independent. Podle deníku vláda nehodnotí při prodeji zbraní země jako je Saudská Arábie ve vztahu k porušování lidských práv. Ministři britské vlády potvrdili, píše The Independent (pondělní vydání 6.2.2017), že nedošli k žádnému závěru ohledně konkrétních případů porušování lidských práv, protože je to nemožné.

Vyjádření vlády souvisí s projednáváním prodeje zbraní do Saúdské Arábie u britského soudu tento týden. Soud zjišťuje legálnost prodeje zbraní do této země.

Kampaň proti prodeji zbraní Saúdské Arábii viní vládu z toho, že strká hlavu do písku. Je výsledkem zveřejnění zprávy ze dvou parlamentních komisí, které prezentovaly jasná porušení lidských práv v době války koalice, kterou Saúdská Arábie vede při útocích v Jemenu.

Odpověď vlády je, že porušení lidských práv podle mezinárodního práva je těžké určit, protože se jedná o konflikty, ve kterých Velká Británie nijak nefiguruje.

Kritici prodeje upozorňují na to, že prodané zbraně mohou být použity při útocích v Jemenu a volají po tom, že až do vyšetření by měl být prodej zbraní pozastaven.

Už bylo potvrzeno, že Británie prodala Saúdské Arábii 500 tříštivých bomb podle dohod z doby Margaret Thatcherové. Čísla prodejů z let 1986 až 1989 uveřejnil britský ministr obrany, poté co bylo zjištěno, že „omezený počet“ těchto zbraní má Saúdská Arábie stále na skladě. V roce 2010 Británie podepsala dohodu, která tříštivé bomby vyřadila z výroby jako nelegální.

V prosinci přiznala Saúdská Arábie jejich použití v konfliktu v Jemenu. Vláda arabské země nyní Londýn ujistila, že už je nepoužije, ale nepotvrdila jejich zničení.

Zákaz prodeje zbraní Rijádu nyní požaduje několik členů britského parlamentu a řada organizací jako Oxfam, Human Rights Watch nebo Amnesty International.

Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že vláda neprověřuje každý, jednotlivý případ porušení lidských práv, ale monitoruje údajná narušení podle dostupných informací. Širší obrázek je podle mluvčího použit k obecnějšímu hodnocení risků pro export zbraní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.