Britští zaměstnanci čelí zhoršení pracovních podmínek

The Independent (tištěné vydání, 7.2.2017). Podle úterního vydání deníku The Independent stojí britští pracující před možností výrazného snížení ochrany a práv jako jsou dovolené či platové podmínky. Píše se to ve zprávě, kterou vydaly britské odbory (TUC).

Británii hrozí výbušný nárůst nejistých pracovních míst a omezení základních práv zaměstnanců jako důsledek odchodu země z Evropské unie.  Podle předsedkyně odborů TUC Frances O‘ Gradyové se nejisté zaměstnání už nyní stalo novou normou pro příliš mnoho lidí v zemi. Šéfka odborů pochybuje o slovech konzervativní premiérky Mayové, že i po Brexitu budou základní zaměstnanecká práva zachována. A není sama.

V současnosti pracuje v Británii na 3 miliony lidí v nejistém zaměstnání, což představuje jednoho z deseti lidí. Číslo od roku 2011 vyrostlo o 600 tisíc lidí. Jak zpráva odborů upozorňuje, tento 27% nárůst byl spojený s tradičními oblastmi zaměstnání jako jsou školství nebo sektor služeb.

Zaměstnanci v novějších sektorech, jako je třeba technologický sektor, byli lépe izolováni před takovými změnami.

Politická opozice rovněž pochybuje o upřímnosti slov konzervativní premiérky T. Mayové ohledně zachování zaměstnaneckých práv a garancí i po odchodu z EU. Zaměstnanecká práva jsou nyní garantována evropskými normami. Panují obavy, že země v souvislosti s Brexitem v této věci zahájí „závod ke dnu“.

Podle zprávy TUC se ukazuje, že zaměstnanci v Británii jsou stále více zaměstnáváni podle „dohod bez hodinového úvazku“ a bez minimální garance výdělku, se zcela fluktuující pracovní dobou. Mnozí pak nemají ani možnost placené nemocenské a podobně.

Panují obavy z toho, že vláda ve snaze o to udržet zahraniční společnosti v Británii i po Brexitu (a v rámci jeho vyjednávání) bude postupovat proti zájmům zaměstnanců či na jejich úkor. Tvrdý Brexit by takový scénář podle opozičních politiků z Labouristické strany i z odborů podpořil.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.