Goldman Sachs: Jak by Trump mohl vyhrotit obchodní válku s Čínou

Business Insider. Riziko eskalace obchodní války mezi Čínou a USA rychle roste.

Obchodní poradce prezidenta Trumpa Peter Navarro navrhnul plošné clo ve výši 45 % na všechny čínské výrobky.

Analytici Goldman Sachs, Andrew Tilton a Alec Philips říkají, že vidí „jen málo důvodů k tomu věřit“, že Trump ustoupí z uvržení sankcí na čínské importy jako je ocel a stroje.

„Myslíme si, že Trumpova administrativa pravděpodobně učiní oznámení ohledně čínské měnové politiky a uvalí unilaterální cla na určité produkty“, tvrdí analytici ve zprávě klientovi. „Obecně očekáváme, že tato administrativa bude mnohem efektivnější v užívání existujících nástrojů ‚prosazování obchodu‘ než bývalé administrativy.“

Analytici Goldman Sachs také uvedli některé citáty Trumpa ohledně obchodu a tvoření dohod (deal), aby ukázali, jak dokáže být nepředvídatelný:

Toto jsou ony:

„Nejsem izolacionalista… myslím, že s vámi musejí ostatní země zacházet spravedlivě. A jestliže s vámi ostatní země nezacházejí spravedlivě… pak musejí nést následky.“ (Interview s Larry Kingem, 1999, CNN)

„Mnoho věcí. Tvrdý přístup by převažoval. Uvalil bych daň na každý Mercedes Benz, který by vlezl do země a na všechny japonské výrobky a měli bychom opět skvělé spojence.“ (1990, interview pro magazín Playboy, odpověď na otázku, co by udělal jako první, kdyby byl zvolen prezidentem).

„Je tam mnohem více improvizace, než si lidé myslí.“ (1990, interview pro magazín Playboy, odpověď na otázku, jaký mistrovský plán má pro uzavírání dohod).

Analytici upozorňují na měnící se politickou atmosféru ohledně obchodu, což by zmenšilo opozici vůči protičínským protekcionistickým opatřením. Republikánští voliči jsou skeptičtější ohledně volného obchodu, čímž se uvolňuje cesta pro cla.

Plošná cla hned nejsou pravděpodobná

Navzdory tomu, je nepravděpodobné, že by Trumpova administrativa ihned přešla k plošným clům. „Očekáváme, že v blízkém horizontu bude aktivita omezena na cílené akce s tím, že plošná cla budou držena jako další nástroj, který může být použit později,“ říkají analytici.

Plán pro 45 % cla by u čínských politiků neměl dobrou odezvu. V rozhovoru s Goldman Sachs, sdělil čínský obchodní expert Tchu Sin-čchüan , že takovýto plán by zahájil téměř okamžitě plnohodnotnou obchodní válku.

„Samozřejmě, pokud by bylo uvedeno 45 % clo, tak bych to byl začátek obchodní války“, řekl. Čína by to určitě oplatila a šla by i nad opatření USA, možná by uvalila cla ve výši 80 % či 90 % na importy z USA.

To znamená, že paušální clo jakékoliv výše na americké importy z Číny by bylo významné – určitě víc než antidumpingové clo nebo vyvažující opatření jen na určité produkty – a vyžadovalo by, aby Čína odpověděla. Čína by netolerovala ani o 1 % více ve clech, než to, co je uvaleno na ostatní země.

Napětí již mezi USA a Čínou roste a cla rostou. V tomto roce Čína zvýšila antidumpingová cla na americké importy krmiv až na 53,7 % z původní 33,8 %. Také zvýšila proti-dotační pokuty až na 12 % z 10 %, podle zprávy Reuters.

Je to špatná zpráva pro stabilitu a vyšší ceny určitého zboží nemusejí být ten nejhorší výsledek.

Čínský tech-miliardář Jac Ma se dostal minulý měsíc do hlavních titulků, když navštívil Trumpa a oznámil, že jeho firma Alibaba pomůže vytvořit jeden milion pracovních míst pro USA.

V lednu v Austrálii ovšem prohlásil, že ústup z globalizace vyústí jen do problémů. „Když se zastaví obchod, začíná válka?“, řekl Ma v Melbourne při otevírání sídla Alibaby v Austrálii a Novém Zélandu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.