Jak despotické režimy platí cesty britských poslanců

The Independent. Britský deník si v úterním vydání (7.2.2017) všiml v souvislosti s aférou prodeje britských zbraní Saúdské Arábii, že v minulém roce proplatily nedemokratické či podle The Independentu „despotické“ režimy britským poslancům celkem 172 561 liber za cesty, hotely a podobné „dárky“, které obvykle nejsou zcela zadarmo.

Většinu těchto cest vyinkasovali poslanci za konzervativní stranu (41), dále za Labouristickou stranu (7), za Skotskou národní stranu (4) a jeden poslanec za liberální demokraty. Na straně platících byly podle zjištění následující země: Ázerbájdžán, Bahrajn, Egypt, Jordánsko, Kazachstán, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Většina darů přišla z vládních orgánů, ve dvou případech pak od organizací spojených s vládou.

Největším donorem byl Katar, který v roce 2022 organizuje světový šampionát ve fotbale. V této zemi-absolutistické monarchii, jak The Independent píše, platí zákon šaría, porušují se lidská práva a rutinně zde dochází k vykořisťování cizí pracovní síly.

Článek znovu upozornil na to, že Saúdská Arábie vede válku v Jemenu, kde způsobuje humanitární katastrofu. Británie přitom Saúdům prodávala a prodává svoje zbraně. Jak řekl Andrew Smith, který vede kampaň proti prodeji zbraní, poslanci by takové pohostinství neměli přijímat. „Je to prostě a jednoduše lobbování.“ Za pohostinství se očekávají podle jeho názoru protislužby.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.