Rival Merkelové z SPD vede v průzkumech

Financial Times, tištěná verze, 7.2.2017. Podpora pro sociálního demokrata Martina Schultze zvyšuje řeči o porážce ve volbách, ve kterých kancléřka usiluje o čtvrté období v úřadu

Martin Schultz, nový vyzyvatel Angely Merkelové z SPD (sociální demokracie), rozvířil německou politiku a pomohl své straně vést nad kancléřčinými konzervativci v národním volebním průzkumu. Poprvé za více než dekádu.

Nárůst podpory dva týdny poté, co byl Schultz vybrán jako lídr SPD, zvyšuje nejistotu v předvolebním období do zářijových voleb do Bundestagu a zvyšuje pravděpodobnost, že kdysi nezranitelná Merkelová možná může být poražena při své sázce na čtvrtý kancléřský termín, konstatují Financial Times.

„Je to fenomenální“, říká Hermann Binkert, předseda agentury INSA, který zveřejnila výsledky. „Řekl bych, že je to nemožné zlepšit něčí rating o deset procentních bodů za 14 dní. Ale stalo se to.“

Podpora SPD prudce stoupla

Podle INSA vzrostla podpora pro SPD z 21 % před dvěma týdny, těsně před tím, než se bývalý předseda Evropského parlamentu představil jako lídr strany, na 31 %.

Strana převzala podporu od CDU/CSU kancléřky Merkelové, jejichž podpora klesla z 32,50 na 30 % a od menších stran, včetně anti-imigrační Alternativy pro Německo. I když jiné výzkumy stále umisťují konzervativce před SPD, všechny současné průzkumy ukazují, že sociální demokraté, kteří jsou nyní ve vládě ve velké koalici s Merkelovou, získali podporu od Schulzova návratu do německé politiky v pozici lídra SPD.

Během uprchlické krize posledních dvou let byl největší tlak na kancléřku od politické pravice. Alternativa pro Německo získala podporu díky požadavkům na tvrdou akci k zabrzdění migračních toků.

Merkelová opakovaně odmítala posunout se doprava s tím, že opustit centristickou pozici, na které vyhrála trojí volby, by bylo nebezpečné. V pondělí zdůraznila, že blok CDU/CSU odpoví na Schultzovu výzvu apelem „na všechen lid v zemi“ s tím, že CDU/CSU zůstanou „stranou středu.“

Konzervativci v posledních volbách do Bundestagu v roce 2013 získali 41 % hlasů. Merkelová hovořila na společné tiskové konferenci s Horstem Seehoferem, předsedou bavorské CSU. Jeho strana Merkelovou podpořila. Tyto dvě strany byly ve volbách v posledních dekádách spolu, ale uprchlická krize jejich alianci zatížila. Šéf CSU Seehofer opakovaně vyzval ke kvótám pro uprchlíky, navzdory odporu Merkelové.

Schultz profituje z frustrace s Merkelovou

Slovy Seehofera a Merkelové oba spojenci začnou společnou volební kampaň, ale přijali také odlišné názory na kvóty. Binkert se domnívá, že Schultzův vzestup není jen krátký záblesk. Je podle něj projevem frustrace voličů s Merkelovou, která je už patrná dva roky. „Chtělo to někoho, kdo tyto frustrace spojí. Schultz z toho profitoval,“ říká Binkert. „Vytvořil emoční vazbu s voliči.“

Vítězství v zářijových volbách Schultzovi nezaručuje, že se dostane k moci. SPD bude téměř jistě chybět celková většina a bude muset hledat koaliční partnery. Jeho možnosti mohou zahrnovat obnovení aliance s CDU/CSU (ale v hlavní roli s SPD), nebo středolevou vládu se Zelenými a krajně levicovou Levicí (Die Linke).

Zatím je tu možnost, že celková volební dynamika zůstane u SPD. V neděli budou zákonodárci volit nástupce Joachima Gaucka na převážně ceremoniální post prezidenta země. Jasným favoritem je populární sociální demokrat, bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. I když ho podporuje také CDU/CSU, jeho zvolení bude chápáno jako vítězství SPD.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.