Somálsko hledá stabilitu v historických volbách prezidenta

AP. Podle posledních informací budou mít středeční historické volby v africkém Somálsku druhé kolo.

Současný prezident země Hassan Šejch Mohamud získal největší podporu, za ním je hned bývalý premiér Mohamed Abdullahi Farmajo. Na třetím místě skončil bývalý prezident Šarif Šejch Ahmad a na čtvrtém potom současný premiér Omar Abdirašid Šarmarke, který z voleb odsoudil. Prezident je volený dvojkomorovým parlamentem.

Letošní prezidentské volby v Somálsku jsou pokusem o to, dát zemi stabilní a funkční centrální vládu po čtvrtstoletí.

Uplynulé roky byla země destabilizována konfliktem mezi jednotlivými vojenskými náčelníky, extremistickými útoky skupiny al-Šabab a také hladomorem.

Kvůli transparentnosti voleb se celý proces volby prezidenta přenáší online a doprovázejí ho rovněž silná bezpečnostní opatření v hlavním městě Mogadišu. Přesto se podezření z toho, že volby jsou zkorumpované nepodařilo rozptýlit.

Somálsko patří mezi sedm převážně muslimských zemí, na které se vztahuje zákaz cestování do USA. Kandidát s druhou největší podporou Farmajo má podle AP dvojí občanství: vedle somálského i americké.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.