Klesající čínské devizové rezervy se přibližují mezníku

Breaking News. Čínské devizové rezervy poprvé za téměř šest let spadly v lednu tohoto roku pod hranici tří bilionů dolarů. Míra jejich poklesu se zpomalila, jelikož Čína zavřela svůj kapitálový účet, ale pro zemi, která dbá na symbolická čísla, cíle, kvóty a hodnoty indexů byla překročena příslovečná mez.

Pokračující zmenšování čínských zahraničních „zásob“ se děje částečně kvůli obraně jiné hranice: a sice udržení kurzu juanu nad 7 juanu za dolar. Čínská centrální banka masivně intervenovala, aby tuto hranici udržela a nyní je přinucena tuto hranici bránit, ať to již dává smysl, či ne. V pozadí je totiž zpráva amerického ministerstva financí, která má vyjít v dubnu, v níž by Čína mohla být označena za měnového manipulátora.

Mnoho závisí na dolaru samotném. Jestliže se dlouhodobý vzestup dolaru blíží svému vrcholu, pak si Peking může oddychnout. Ztratit méně než 13 miliard za měsíc z devizových rezerv není takové ohrožení, Čína ještě může „spálit“ téměř 400 miliard dolarů, než by se dostala ke kritické úrovni 2,6 bilionů dolarů – zhruba minimum, které by Čína potřebovala dle směrnice Mezinárodního měnového fondu.

Bohužel, jen málo ekonomů se domnívá, že juan je někde poblíž tržního dna a volají po dalších poklesu ve výši 5 a více procent tento rok. Kdyby Čína přenechala juan zcela tržním silám, vyvolalo by to zřejmě prudký pokles. To by zase zrychlilo odliv kapitálu a vyvolalo americkou odplatu. Absolutní výše čínských rezerv zatím nemusí být znepokojující, ale směr pohybu zřejmě ano.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.