Proč Italové mohou patřit mezi ekonomicky poražené v éře eura

Bloomberg. Téměř dvě dekády po vytvoření jednotné měny eura se ukazuje, že Italové budou ti nejvíce poražení ze všech 19 zemí.

Hrubý domácí produkt na hlavu se reálně snížil o 0,4 % za posledních 18 let, podle propočtů Bloomberg založených na datech Eurostatu do roku 2015 a odhadech roku 2016. Zatímco se italská ekonomika od roku 1998 zvětšila o 6,2 %, její populace se zvýšila za stejné období o 6,6 % – což vysvětluje pád HDP na hlavu.

„Srovnání s ostatními zeměmi jasně ukazuje, že italská ekonomika za dané období rostla velice pomalu“, říká Loredana Federico, ekonom v UniCredit bance v Miláně. „Pro Itálii bude velice obtížné uzavřít v následujících letech tu mezeru s ostatními zeměmi, které se již navrátily na předkrizovou úroveň, nebo ji dokonce překonaly.“

Jedenáct členů EU zavedlo měnu jako účtovací jednotku v lednu 1999, později se k nim připojilo Řecko. Vlastní bankovky a mince byly zavedeny v lednu 2002 a rozšíření Eurozóny od té doby pokračuje, jako zatím poslední 19. člen se začlenila Litva v roce 2015.

Italské HDP na hlavu dopadlo ještě hůře než řecké, jehož ekonomika byla silně postižena finanční krizí. Hodnota všech statků a služeb vyprodukovaných v této zemi vzrostla za posledních 18 let o 4 % na individuálním základě, ukazují propočty Bloombergu.

V Německu, největší ekonomice Eurozóny, vzrostl výstup na hlavu o 26,1 % od roku 1998. Tím se podle Bloombergu stávají občané Německa vítězi mezi všemi hlavními ekonomikami Eurozóny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.