Mezinárodní měnový fond nevidí pevné důkazy, že by se blížila měnová válka

Reuters. Mezinárodní měnový fond nevidí pevné důkazy, že by se blížila měnová válka, ale rád by v tomto roce viděl skupinu dvaceti největších ekonomik potvrdit jejich závazky vůči volnému a spravedlivému obchodu, řekl mluvčí MMF Garry Rice. Informuje o tom agentura Reuters.

„Nevidím důkazy pevných politických rozhodnutí, které by nás vedly k úvaze, že směřujeme k měnovým válkám. Myslím, že to by bylo předčasné“, řekl Rice v odpovědi na pravidelném tiskovém brífinku.

Konfrontační rétorika prezidenta Trumpa ohledně obchodu a úvahy, že dolar je nadhodnocen zkomplikovala snahy o mezinárodní ekonomickou spolupráci.

Reuters dříve informoval, že hostitel G20, kterým je Německo, má v úmyslu zatlačit na tuto skupinu, aby potvrdila svůj závazek k podpoře volného obchodu, odmítání měnových válek a boji proti změně klimatu. Setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank bude v březnu v Baden Badenu.

Na otázku, zda MMF tyto snahy na setkání G20 podpoří, Rice odpověděl, že volný a spravedlivý obchod jsou „hlavní zásady“ MMF.

„Myslím si, že obchod, který je spravedlivý a volný… dobře implementovaný, prospěje všem a je to důležitý faktor prosperity pro celý svět. Rádi bychom viděli, jak jsou tyto politiky provozovány.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.