FT: Je naděje na řádný, nikoliv rušivý vzestup dolaru

Přečetli jsme: Financial Times, tištěná verze, 9.2.2017. Pro devizové obchodníky je toto složitá doba, je před nimi znepokojující kombinace politické nejistoty, proměnlivého uspořádání mezinárodního obchodu a změny v úředních postupech, píše pro Financial Times Mohamed El-Erian.

Je to výzva, která překračuje rámec finančních trhů. Hedgování nadnárodních firem a vypořádání se s měnovým nesouladem v rozvíjejících se zemích ovlivňuje všechny.

Dolar nejprve posílil, když volba Donalda Trumpa v republikánských primárkách zažehla očekávání vyššího růstu, návratu zisků a restriktivnější politiky – což všechno posiluje atraktivitu aktiv denominovaných v dolarech. Tento vývoj se spolu s povolební nárůstem akcií a vládních výnosů se následně zastavil, když účastníci trhů čekali, zda se politická prohlášení přemění v návrhy a jejich zavedení. Ani signál ohledně finanční deregulace z minulého pátku nemohl zastavit čtvrtý po sobě jdoucí týden slabého dolaru.

Měnové trhy se potýkají s neobvyklými nejistotami vzhledem k režimům mezinárodního obchodu a ke komentářům Bílého domu. Celé dekády to byly Spojené státy, kdo vedl ekonomickou a finanční globalizaci, vytvářely ji, povzbuzovaly multilaterální organizace, aby ji podpořily přístupem založeným na pravidlech, a motivovaly ostatní země, aby nezaostávaly.

Toto přestalo a bylo ještě znásobeno Brexitem a rostoucím vlivem anti-establishmentových hnutí v Evropě. A tak jsou mezinárodní obchodní vztahy najednou předmětem zásadních institucionálních pochyb, které jsme neviděli po desetiletí.

Americká administrativa ještě dále zesílila nestabilita obchodního paradigmatu, když převrátila dlouhodobou praxi ohledně oficiálních měnových komentářů. Už nejsou vyhrazeny jen pro zástupce ministerstva financí, který opakuje zprávu o “silném dolaru.” Místo toho si úřednici, vedení prezidentem Trumpem, stěžují na silný dolar a rozšířili soubor zemí, které obviňují z měnové manipulaci. Vedle Číny sem zahrnuli také Německo a Japonsko.

To umožnilo, aby němečtí politici namířili prst na Evropskou centrální banku a zvýšili tak obavy z politických tlaků. Výsledkem je zamlžení motorů a implikací měnových pohybů. Ale to neznamená, že není možné uvažovat, jak se dále bude dolar vyvíjet.

Záleží na těchto faktorech: najdou cyklické motory evropského a japonského oživení hlubší, strukturální kořeny?

Dokud se to nepodaří, je to jen otázka času, než se očekávání obrátí ve prospěch lepšího amerického ekonomického výkonu.

Bude FED uvažovat více strategicky ve svém stanovení sazeb a navádět politiku více do budoucna? Jak se opět ukázalo minulý týden, FED se stále mýlí ve prospěch „nízkých sazeb a na dlouho“, neboť má obavy, že jiná varianta by skončila předčasnou restriktivní politikou, která by zhatila růst.

Čím dříve z tohoto módu odejde, tím větší budou úrokové diferenciály (rozdíly) vůči ostatním vyspělým zemím a tím nižší riziko budoucí finanční nestability.

Kde najdou Trump a Kongres rovnováhu mezi opatření pro růst a proti růstu? Ten prorůstový, včetně deregulace a daňové reformy podporuje dolar, zatímco ten druhý má méně předvídatelný dopad, v závislosti na tom, zda ostatní země zavedou odvetná opatření.

Znamená nepořádná politika i špatnou ekonomii? Inklinace k podbízení se určitým segmentům populace je to, co povzbuzuje protekcionistickou rétoriku. Uvidí se, zda toto přežije tvrdé zhodnocení důsledků narušení dlouhodobých obchodní vztahů, které USA dobře posloužily, i když neposloužily rovnoměrně.

Podle autora zhodnocení těchto faktorů vede k následujícímu závěru ohledně vyhlídek dolaru:

Zaprvé, měna se bude zhodnocovat, jelikož první tři faktory rozšíří divergenci ekonomické a monetární politiky ve prospěch USA.

Zadruhé, politice se nejspíš nepodaří vykolejit směr k silnému dolaru, alespoň na začátku, ale cesta bude kodrcavější. Zatřetí, celkový dopad na globální ekonomiku bude také záviset na tom, zda ostatní země dostojí výzvě ekonomické reformy.

Jestliže tak učiní, pak se nová globální ekonomická rovnováha může ukázat jako udržitelná a dolar se řádně  stabilizuje. Jestliže selžou, zpochybnění zhodnocení dolaru se rozšíří nad rámec ostré reakce v USA. A takový vývoj naruší zahraniční trhy a firmy se značným nesouladem v měnách, a to zvláště v rozvíjejícím se světě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.